Kodluyoruz Hakkında

Teknolojiye hazırlanan bir gençlik ve daha iyi bir gelecek!

Kodluyoruz Kimdir?

Kodluyoruz, Türkiye’de dünya çapında yazılımcılar yetiştirmek için çalışan, ülkemizi bir teknoloji geliştirme merkezi yapmayı hedefleyen bir sosyal girişim.

Kodluyoruz olarak en temel hedeflerimiz:

  • Değerlerimizi gözeterek, Türkiye’de yetişen yazılımcıların global ölçekte değer yaratacak yazılımcılar olmasına katkı sağlamak.
  • Liseden başlayarak, kariyer yolunda kariyer gelişimi ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olmak. 
  • Öğrencilerin kolayca kullanabileceği mekanizmanın kurulmasını sağlamak.
Hikayemiz

2016 yılında, Emre, Gülcan ve Aykut kendi ülkelerinden binlerce kilometre ötede akıllarındaki bir soruyu cevaplamaya çalıştı: Türkiye’deki binlerce işsiz ve umutsuz gencin kendi potansiyellerini açığa çıkarmasına nasıl yardımcı olabiliriz? …Ve Türkiye’de iyi amaçları olan yazılımcıların dünyaya değer kattığı bir ekosistemi sağlamak için ne yapmak lazım?

Bu soruları yanıtlamak için LaunchCode ile beraber, tüm gençlerin eşit haklarla erişebileceği bir eğitim programı geliştirdiler. Sektörden deneyimli yazılımcılarla bu kadar kaliteli boootcamp’lerin gençlere ücretsiz sağlanması Türkiye’de bir ilk oldu.

2022 yılı itibariyle 75’den fazla şehirde 149 bootcamp’le 4.000’den fazla gence ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz; bunun yanında yeni programlarımızla birlikte ünversitelerin erken dönemlerinde okuyan katılımcılarımızı da destekleyeceğiz.

Daha nice gençle beraber dünyayı daha güzel bir yer yapmaya devam edeceğiz!

Alperen Altın

Kodluyoruz Jr. Stajyeri

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencisi olan Alperen’in yazılıma olan ilgisi onu Kodluyoruz topluluğuna bağladı. Becerilerini geliştirmek için dahil olduğu Hi-Kod atölyesi mezuniyetinden sonra Kodluyoruz ekibine stajyer olarak dahil oldu. Topluluğa dair işler gerçekleştirmenin kendisini mutlu edeceğini ve daha başarılı olacağını düşündüğünden bu alana yoğunlaştı.

Burak Akbulut

Proje Öncüsü

Kodluyoruz’da Proje Öncüsü olan Burak, 2020’de Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Toplumda değer yaratan projelerde gönüllülük yaptı. Şu anda çocukların ve gençlerin yazılım öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Defne Karakoç

İş Geliştirme Sorumlusu

Defne, 2021 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Sivil topluma olan ilgisi lise ve üniversite yıllarında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştığı dönemlerde başladı ve mezuniyetiyle birlikte Gıda Kurtarma Derneği’nde profesyonel olarak devam etti. Defne bugün Kodluyoruz’da İş Geliştirme Sorumlusu olarak çalışıyor.

Ebru Başdemir Pehlivan

Bilgisayar Bilimleri Uzmanı

Namık Kemal Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği bölümünden mezun olan Ebru, aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. Makine firmalarında mühendis olarak çalıştı. Kodlama ve Robotik eğitimleri alarak kendisini geliştirmeye başladı. Birçok kolejde kodlama ve robotik öğretmenliği yaptı. FLL turnuvalarında takım koçluğu yaptı. Şu anda Kodluyoruz’a Bilgisayar Bilimleri Eğitmeni olarak destek veriyor.

Ecem Çolak

Dijital Okuryazarlık Programları Yöneticisi

Kodluyoruz’a 2017 yılında katılan Ecem, Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve pedagojik formasyona sahip. Ayrıca ekibimizin en ‘gönüllü’ üyesi. 2012’den bu yana Bilim Kahramanları Derneği, TEGV gibi çeşitli STK’larda çocuklar için çalışıyor.

Esra Köylüoğlu

İzleme ve Değerlendirme Sorumlusu – Programlar Öncüsü

Çukurova Üniveristesi Bilgisayar Öğretmenliği ve Eğitim Teknolojisi Bölümünden yazılım ve eğitim psikolojisi bilgileri ile mezun olan Esra, üniversiteden bu yana çift kanatlı bir lider olmak için sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Mezun olduktan sonra 7 yıl köklü bir sivil toplum kuruluşunda İzleme ve Değerlendirme Sorumlusu olarak çalıştı ve şimdi Kodluyoruz ekibinde Türkiye’de global ölçekteki yazılımcılar yetiştirmek için heyecanla çalışıyor.

Ezgi Bali

Proje Öncüsü

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Ezgi Mersin Python&Angular Full Stack Web Development Bootcamp’inden mezun oldu. TEGV ve çeşitli STK’larda gönüllülük yaptı. Portekiz’de Erasmus yaparken Kodluyoruz’un Bootcamp Ekibinde çalışmaya başlayan Ezgi, şu anda 18+ programlarda Proje Öncülüğü yaparak kadınların teknoloji ve yazılım sektörüne daha fazla dahil edilmesi gerektiğini savunuyor.

Faruk Dinçer

Programlar Öncüsü

Bursa Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinden mezun olan Faruk, İşletme bölümünden ÇAP yaptı. YBS Bölüm topluluğunun kurulmasına öncülük etti ve bir dönem başkanlık görevini üstlendi. GDG Bursa ekibinin kurulmasında etkin rol oynadı ve Organizasyon Ekip Lideri olarak görev aldı. Şimdi ise tüm bilgi birikimiyle Kodluyoruz’da 18+ programları Programlar Öncüsü olarak ekibe destek oluyor.

Gökçe Deniz Karademir

Kurumsal İletişim Sorumlusu

Deniz, Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu. Sanat ve Tasarıma olan yoğun ilgisinden dolayı alanından keskin bir dönüş yapıp kariyerine Kodluyoruz’da Dijital Medya/Grafik Tasarım Stajyeri olarak başladı. Şu an ise serüvenine Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak devam ediyor, ayrıca Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 2022 Katılımcısı. Renkleri ve duyguları fark edebilmenin hayatı değiştirdiğini iddia eden Deniz, tahmin edebileceğiniz üzere tam bir anime fanı….:’)

İrem Urfalıoğlu

Proje Öncüsü

İrem, Gazi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde farklı topluluklarda ve sivil toplum kuruluşlarında yer alarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptı. Şimdi AHBV Üniversitesinde sosyoloji alanında yüksek lisans yapıyor.

Müşerref Özkan

Veri Bilimi Atölye Sağlayıcısı

Hi-Kod Veri Bilimi Atölye Sağlayıcısı

Nur Arslan

Etkinlik Uzman Yardımcısı

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra İlk Fırsat programı sayesinde Kodluyoruz ailesinin bir parçası oldu. Üniversite hayatında bir çok kulüplerde, sivil toplum kuruluşlarında aktif rol aldı ve başkanlık yapma fırsatına sahip oldu. Şu anda Kodluyoruz’da Etkinlik Uzman Yardımcısı olarak ekibe destek veriyor.

Sena Durmuş

Front-End Atölye Sağlayıcısı

Hi-Kod Front-End Atölye Sağlayıcısı

Sinem Keser

Finans Uzmanı

Sinem, Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nden 2014 yılında mezun olmuştur. Özel sektörde farklı birimlerde çalışma deneyimi kazandıktan sonra muhasebe-finans üzerine kariyerini yönlendirip, bu alanda devam etme kararı almıştır. Haziran 2022’den bu yana Kodluyoruz ekibinde yer almaktadır. Sahaflarda dolaşıp, plak koleksiyonuna yeni parçalar eklemek en sevdiği hobisidir.

Zeynep Basmacı

CEO

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra farklı tasarım ofislerinde çalıştı. Çocukların bakış açısını incelemekten çok keyif aldığı için eğitim sektöründe projeler tasarlamaya başladı; yaz kampları koordinatörlüğü ve proje danışmanlığı yaptı. İlgi alanlarının başında aikido ve çocuk edebiyatı geliyor. Çocukların ve gençlerin farklı beceriler geliştirerek donanmalarına destek olmak için çalışmalarına devam ediyor.

Büşra Koçak

Bootcamp Stajyer

Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi olan Büşra’nın yazılıma olan ilgisi sayesinde yolları Kodluyoruz ile kesişti. Hayat boyu, değişen dünyamızın getirilerine esneklik sağlamayı ve uyumu yakalamayı amaç edinerek şu anda Kodluyoruz Ekibinde Bootcamp Stajyeri olarak görev almaya devam ediyor.

Berat Kjamili

ODTÜ Ekonomi ve University of San Diego, Leadership Institute mezunu olan Berat, hackathonlar düzenleyen Migport sosyal girişiminin kurucusudur. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kullanıcısı olan iki göç yönetimi servisinin kuruluşunda yer aldı. Berat 25’in üzerinde ödül kazandı ve 15 kitap bölümü yayınladı. San Diego Üniversitesi ve Rutgers Üniversitesi’nde eğitmenlik ve koordinatörlük yapıyor. 2018 yılında, ABD Alman Marshall Fonu ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiyeyi temsilen Genç Transatlantik İnovasyon Liderleri İnisiyatifi fellowu seçildi.

Onur Ünver

Aykut İbrişim

Başar Başaran

Kariyerine McKinsey & Company’de farklı kurumlar için yönetim danışmanlığı yaparak başlayan Başar, burada eğitim teknolojileri ve teknoloji eğitimi üzerine kalkınma planları üzerinde çalışarak alana adım attı. Kunduz’dan önce Doğan Holding’de eğitim sektöründeki farklı yatırım fırsatlarını değerlendirme ve sektörü daha yakından tanıma şansı elde etti. Başar, Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği’nde lisansını ve Stanford Üniversitesi’nde MBA ve Eğitim yüksek lisanslarını tamamladı.

Bize Katıl!

Teknoloji sektörüne ve gençlerin hayatına yaptığı katkıdan heyecan duyan, bunu yaparken beraber büyüyen bir ekibiz. Pek çok hayalimiz, ve bunları gerçekleştirmek için tutkulu ekip arkadaşlarına ihtiyacımız var!