CS50 Türkiye’de!

CS50 Nedir?

CS50 (Computer Science 50), Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan tarafından verilen efsanevi bilgisayar bilimlerine giriş kursu. Her yıl milyonlarca kişi tarafından alınan bu kursu Türkçe’ye çevirsek ve Türkiye’nin her yerinden gençlere ulaştırsak nasıl olur? Üstelik online ve ücretsiz olarak… üstelik çalışma gruplarında her yaştan gencin beraber öğrenmesini destekleyerek!

Bu hayalı kurduk ve başardık! 2019 yılında CS50’nin 2019 versiyonunu onlarca gönüllüyle Türkçeleştirdik (Türkçe dublaj yaparak) ve Ağustos 2020’de herkese açtık

Ders online ve herkese açık, bir seçim süreci bulunmamakta. Yaşınız veya nerede olduğunuz hiç fark etmiyor! Sonunda ise kursun %70’ni tamamlayanlar ise CS50xKodluyoruz katılım sertifikası alacak.

CS50xKodluyoruz Şimdi Azerbaycan’da

CS50xKodluyoruz artık Azerbaycanca altyazılı! Azerbaycan’da da yazılıma ilk adımını atmak isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyenler için 23 gönüllümüzle beraber CS50xKodluyoruz’u Azerbaycancaya çevirdik. “CS50xKodluyoruz Azerbaycan” dersi tamamen ücretsiz ve çevrimiçi herkese açık!

Her şey, 2019’da Ivan Prymachenko ile tanışmamızla başladı.

Ivan, Prometheus’u, yani Ukrayna’nın Coursera’sını kuran girişimci. Bugün 1 milyondan fazla Ukraynalı genç Prometheus sayesinde öğreniyor.

Ivan’la Kodluyoruz üzerine konuştuğumuzda birbirimize şunu sorduk: Kodluyoruz’un bootcamp modelini nasıl tüm Türkiye’ye yayarız ve yüzlerce değil, binlerce gencin kaliteli eğitime özgürce kavuşmasını sağlarız? Kodluyoruz’un gücü: Sınıf içi bootcamp. Prometheus’un gücü: Online eğitim. “Peki bunları birleştirsek nasıl olur?” dedik. Dünyanın en iyi kurslarından biriyle başlamaya karar verdik ve tabii ki seçimimiz CS50 oldu. CS50’yi Türkçeleştirip (Türkçe dublaj yaparak) online olarak herkese ulaştırmaya, aynı zamanda gençlerin fellow’lar eşliğinde bir araya gelerek beraber öğrenmesini sağlayacak bir eğitim modeli oluşturmaya karar verdik.

Harvard Üniversitesi, büyük heyecanla yazdığımız yazıyı geri çevirmedi. Profesör David J. Malan ve ekibi, en az bizim kadar heyecanlandı.

Dersleri Türkçe’ye çevirmek kolay değildi. 5 ülkeden, 17 şehirden 80 gönüllü çevirmen hayalimize yardım etti. Soner Canko bize inandı ve Troy’la destekledi. Ve bugün, 45.000’den fazla öğrencimizin bu dersi almasıyla büyük bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

Hayal Ortaklarımız

Bu kurs, Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un ve Bilişim Vadisi’nin katkılarıyla Türkiye’ye kazandırılmıştır.

Basın Yansımaları

CS50x Kodluyoruz hakkında haberler

Bu süreçte dünyanın dört bir yanından gönüllü olarak saatlerce çeviri yapan ve CS50xKodluyoruz’u gençlerle buluşturmamızı sağlayan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dünya sizin sayenizde güzel bir yer!

Abdullah Yıldız (İstanbul), Ahmet Çağan (İtalya), Ali Eser (İstanbul), Ali Galip Şekeroğlu (İstanbul), Ali Kazım Sandal (İstanbul), Alper Çalışır (İtalya), Anıl Ellibeş (İrlanda), Asena Derin Cengiz (ABD), Atakan Çevik (İstanbul), Ayça Ayder (Bursa), Azat Sayan (İstanbul), Barış Ekin Yıldırım (İzmit), Barışcan Güngör (İstanbul), Berk Berber (İstanbul), Berkay Sürmeli (ABD), Beyza Karayiğit (ABD), Bora Arslan (Eskişehir), Buğra Gültekin (Ankara), Burak Günay (ABD), Çağrı Şakiroğulları (Ankara), Cansu Aktaş (Eskişehir), Cihan Er (İstanbul), Defne Şara Kocaman (Hollanda), Deniz Alkan (İzmir), Deniz Gezer (Ankara), Deniz Kesim Kalaycılar (ABD), Derya İmamoğlu (İngiltere), Doruk Büyükyıldırım (İstanbul), Efe Kerem Sözeri (Hollanda), Egemen Deniz Bahar (ABD), Ekin Eriş (İstanbul), Emre Can Kara (ABD), Emre Tekoğlu (ABD), Engin Can Dinç (İstanbul), Esile Olğun (İstanbul), Esra Erişen (ABD), Eytan Anjel (ABD), Ferhat Atlınar (İstanbul), Feryal Birgin, Fulya Terzi (İstanbul), Furkan Önder (Ankara), Gizem Kılcı (Bursa), Gizem Nazlı (İstanbul), Gökşin Güldengel (İstanbul), Günnur Örenli (İstanbul), Habib Dabbağ (İstanbul), Hacer Şalcı (İstanbul), Hasan Kemik (İstanbul), Hülya Çök (Bursa), Hüsamettin Eyibil (İstanbul), İnci Aksoy (İtalya), Kerem Kayacan (İstanbul), Makbule Özge Özler (İstanbul), Melisa Araz (Ankara), Melis Han (İstanbul), Mine Kansu (ABD), Muhammet Emin Şahin (İstanbul), Nihal Akyol (İstanbul), Okan Karaduman (Trabzon), Onur Garip (Bursa), Orçun Sağırsoy (İstanbul), Ömer Faruk Ballı (İstanbul), Özlem Arslan (/ABD), Petek Alkım Alçam (Ankara), Pınar Büşra Özkan (Ankara), Pınar Varol (Ankara), Recep Can (Ankara), Saltuk Buğrahan Demir (İstanbul), Sedat Dilmaç (ABD), Sefa Kılıç (ABD), Semra Gülce Turan (İstanbul), Sena Aslıbay (İstanbul), Sinan Gedik (ABD), Su Karagöz (ABD), Tan Gemicioğlu (ABD), Uğur Gülger (İstanbul), Umar Igan (İstanbul), Umut Türk (İstanbul), Veysel Gökbel (ABD), Yasemen Çelik (Bursa), Yunus Altuntaş (Ankara), Yusuf Kerem Çalıkoğlu (Kırıkkale), Zehra Nur Günindi (İstanbul)

“Malan oldukça popüler, çünkü bilgisayar biliminin nasıl eğlenceli hale getirileceğini çok iyi biliyor. Daha da önemlisi, bunun nasıl kolay olduğunu bize gösteriyor. Kurs tam anlamıyla bilgisayar bilimine giriş yapmak isteyenlere göre tasarlanmış.”

Business Insider