Yazılımla Güçlenen Kadınlar Projesine Katıl!

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi, eğitimde ve istihdamda yer almayan genç kadınların sorun ve ihtiyaçlarını daha görünür kılıp bu sorunlara çözüm bulacak ve ihtiyaçları karşılayacak mekanizmalar oluşturmak amacıyla hayata geçirildi. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen proje ile 18-29 yaş grubunda “NEET” (not in employment, education or training) olarak adlandırılan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların güçlenmesi, toplumsal ve ekonomik hayata katılımlarının artması hedeflendi.Proje kapsamında bugüne kadar durum ve ihtiyaç analizi çalışmaları ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirildi, hedef gruptaki kadınlara mentörlük desteği sağlandı.

Bu etkinliklerin yanında, genç kadınların istihdam edilebilirliklerinin artırılması ve iş birliklerine dayalı yenilikçi modeller geliştirilerek istihdam edilmelerinin sağlanması amacıyla Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı da hayata geçirildi. Hibe Programı, projenin pilot illeri ve afet bölgesi illeri dahil olmak üzere 20 ilde uygulanıyor.

Peki Yazılımla Güçlenen Kadınlar Projesi Nedir?

Programı Paylaş!

Konum

Adana

Son Başvuru

11 Aralık 2023

Ücret

Ücretsiz

Program Tarihleri

18 Aralık 2024 – 25 Şubat 2024

Hazır mısınız?

Yazılımla Güçlenen Kadınlar Projesi Kapsamında yazılım alanında kariyer hedefleyen 18 – 29 yaş arası tüm kadınların hayallerine adım adım yürümesini sağlayacak Yazılımla Güçlenen Kadınlar projesi 1. atölye başvuru dönemi başlıyor 🎉 🎉

Sürekli sana uygun atölye içeriğini arıyorsun biliyoruz! Hedeflerine ulaşmana yardımcı olacak Front-end alanını seninle tanıştırmak için heyecanlıyız. 🥳
Yazılıma dair ön bilginin olmaması seni korkutmasın. Kolayca öğrenebilmen için atölye sağlayıcıları ve mentorler olarak her zaman yanında olacağız. 😊

Kimler Katılabilir?

 • Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı kapsamında, Kodluyoruz olarak hibe desteği aldığımız Yazılımla Güçlenen Kadınlar projesi amacı, 18-29 yaş aralığındaki 150 NEET (Ne Eğitimde Ne de İstihdam yer alan) kadının teknik ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve bu kadınların bilişim ve teknoloji sektörlerinde istihdam edilmelerini kolaylaştırmaktır.
 • Kadınların teknik yeteneklerini geliştirmelerini ve bilişim sektöründe istihdam edilmelerini kolaylaştırmak için kapsamlı bir destek programı sunmaktır. Bu sayede, kadınların daha fazla özgüven kazanmaları ve iş hayatına daha güçlü bir şekilde katılmaları hedeflenmektedir.

Seçim Kriterleri:

 • 18 – 29 yaş aralığında kadın olmak,
 • Adana’da yaşıyor olmak,
 • İstihdam sürecinde yer almamak,
 • Eğitim sürecinde yer almamak.

Program Süreci

Başvuru Süreci:

Etkinlik, eş zamanlı olarak hem çevrim içi hem de fiziksel olarak gerçekleşecektir. Fiziksel etkinliğe katılamayan faydalanıcılar ikamet ettiği illere göre çevrim içi olarak etkinliğe katılabilecektir. 

Seni Neler Bekliyor:

Proje başvuru ve hazırlık süreci tamamlandıktan sonra, Kodluyoruz ekibi tarafından 3 adet temel yazılım atölyesi düzenlenecektir.

Bu atölyelerde 2 hafta yüz yüze algoritma ve 6 hafta çevrim içi teknik atölyeler gerçekleştirilecek ve katılım kolaylığı sağlayacaktır.

Teknik atölyelerin yanı sıra, katılımcıların işe yerleşebilirlikleri artırılacaktır. Bu amaçla, proje süresince katılımcılara haftalık;

 • Rol model etkinlikleri
 • LinkedIn & GitHub Profili Oluşturma ve Geliştirme Atölyesi
 • Özgeçmiş ve Önyazı & İş Arama Teknikleri Atölyesi
 • Mülakat Simülasyonları
 • 21. Yüzyıl Yetkinliklerini Geliştirmeye Yönelik Atölyeler

Diğer Detaylar

Tüm atölyelerin tamamlanmasının ardından, her 3 atölyenin katılımcıları için bir Ideathon düzenlenecektir. Bu etkinlikte, katılımcılardan gruplar halinde Seyhan Belediyesi’nin Adana’daki ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştirmeleri beklenmektedir. Bu sayede katılımcıların gelişimleri izlenecek ve öğrenimlerini pratiğe dökme fırsatı bulacaklardır.

Proje sonunda, Kodluyoruz ve Seyhan Belediyesi işbirliğiyle toplam 50 NEET kadının işe veya staja yerleştirilmesi hedeflenmektedir.

Atölye Gereklilikleri:

 • Bilgisayar, ( Katılımcılar yüz yüze ve online atölye süreçlerinde Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ni kullanabileceklerdir.)
 • İnternet ( Katılımcılara internet desteği verilebilecektir.)

Fırsatlar Haritası

Fırsatlar Haritası, ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların kendilerine en yakın iş, eğitim, staj gibi fırsatları Türkiye haritası üzerinden bulmalarını sağlıyor. Fırsatlar Haritasında ilinizi seçerek, ilinizdeki fırsatları görebilir, fırsat türlerini seçerek istediğiniz fırsatlara erişebilirsiniz.

Seçtiğiniz fırsatın açıklamasında yer alan ‘fırsatı gör butonu üzerinden seçeceğiniz fırsatın detaylarını görebilir ve fırsata ilgili kurum üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz!