OSOROSHI – Berke Konargöçer

 

Osoroshi adlı korku oyunu projemde, hakkında kötü efsaneler olan eski ve terkedilmiş arsaya sabah saatlerinde gidip, önce eğlenmeyi ardından gece olduğunda ise etrafı incelemeyi planlayan bir grup arkadaşın, hiçte istedikleri gibi gelişmeyen olaylarını konu aldım. Eğlence sonrası uyuya kalan ana karakterimiz uyandığında gece olmuş oluyor ve o esnada oyunumuza başlıyoruz.

Korku oyunlarının en önemli elementi olduğunu düşündüğüm ses ve ses efektlerini mümkün olduğunca yerinde ve iyi kullanmaya çalıştım. Yine bir başka önemli elementlerden olan level tasarımı ve ışıklandırma konusunda değişiklikler yapmam gerektiğini düşünüyorum ancak kısa sürede olabildiğince güzel bir şekilde ayarlamaya çalıştım.

Oyun içerisinde yorulma mekaniği bulunduğu için koşacağımız zamanları dikkatle seçmemiz gerekiyor. Aynı zamanda el fenerimizin de sınırlı bataryası bulunmakta, dolayısıyla gerekmedikçe kullanmamak gerekiyor ancak, tabii ki etrafta bulabileceğimiz bataryalar ile yenileyebilmekteyiz. Çok hakim olmasam da, elimden geldiğince elverişli ve yeterli seviyede yazdığım bir yapay zeka da bulunmakta. Kendisinin çıkarttığı seslerden ne tarafta ve ne kadar yakınımızda olduğunu anlayabiliyoruz. Bizi gördüğünde ise izimizi kaybettirene dek ise bizi yakalamayı hedefliyor.

Oyunu başlatma ve bölümün yüklenme ekranları şu şekilde:

 

 

Notlarımızın bulunduğu panel ve not okuma ekran görüntüleri:

 

Oyun içinden birkaç kare:

 

Hİ-KOD 3 – Mertcan Akbulut

 

  • Oyunumuza kodluyoruz üretimi üstün teknoloji robotumuzun uzay üssünde görev almasıyla başlıyoruz. Oyunun evreninde ‘Bug’ ismini verdiğim düşmanların Dünya’ya bir tehdit olduğunu anlıyoruz. Bu düşmana karşı bir savunma duvarı olarak geliştirilen kahramanımız ilk görevinde Ay yüzeyini buglardan arındırmak amacıyla yola çıkıyor.
  • Uzay’da geçen bir oyun için grafiklerin güzel olması bana göre çok önemliydi ışınlandırma ve level tasarımlarında da bunlara özen gösterdim. Özellikle ay görevinde çevrenin gerçekten ay gibi gözükmesini istedim.
  • Düşmanlarla savaşırken en çok dikkat etmemiz gereken unsur mühimmat sistemi. Burada özgün bir sistem oluşturdum mermi bitmediği sürece silah enerjisini kendi kendine dolduruyorken çok hızlı bir şekilde ateş edilirse silah aşırı ısınıyor ve bir süre ateş edemiyoruz.

Oyunun giriş ekranı:

 


 

Tutorial kısmı:

 

Görev seçme ekranı:

 

Görevlere giderken kullandığımız roket:

 

 

Ay yüzeyi ve ilk görevimiz:

 

‘Bug’ modeli:

 

Local Fight – Muhammet Koç

 

 

Oyun 2D-Platformer ve Local Multiplayer bir savaş oyunudur. Oyunda Karakterler elindeki silahlarla birbirini öldürerek oyunun moduna göre kazanmaya çalışacaklar. 1.Oyuncu WASD 2.Oyuncu ise ok tuşları ile hareket ediyor. Oyuncular Karakter rengini oyun başlamadan seçebiliyor. Renk seçme ekranında + tuşuna basarlarsa 3.kişi eklenir. 3.kişi ise GamePad ile oynar.

Oyun Ana Menüsü:

 

 

Karakterme Seçme Menüsü:

 

 

Oyunda Grafik Olarak Pixel art bir tema Kullandım. İnternet aldığım hazır asset’lerle oyuncuların mermilerden kaçabilmesi için zıplanabilir yerleri olan bir map tasarladım .Ayrıca Oyuncular sürekli ateş edemesin diye bir Şarjör sistemi ekledim eğer oyuncunu mermisi biterse Reload Tuşuna basarak 4-5 saniye içinde şarjör’ü doldurabilir. Oyuncu Öldükten birkaç saniye sonra geri doğar ve skor öldüren kişiye gider.

Harita:

 

UI Tasarımı: