About Kodluyoruz

A youth prepared for technology and a better future!

Who Is Kodluyoruz?

Kodluyoruz is a social enterprise that works to train world-class software developers in Turkey and aims to make our country a technology development center.

As Kodluyoruz, our main goals are:

  • Helping the software developers raised in Turkey become software developers who will create value on a global scale, in line with our values.
  • Beginning from high school, being able to respond to career development needs of the youth on their career path.
Our Story

In 2016, Emre, Gülcan and Aykut tried to answer a question in their minds thousands of kilometers away from their home country: How can we help thousands of unemployed desperate young people in Turkey unlock their potential? …And what needs to be done to provide an ecosystem in Turkey where software developers with good intentions add value to the world?

To answer these questions, together with LaunchCode, they developed an education program that all young people can access with equal rights. Providing such high quality bootcamps to young people free of charge with experienced software developers from the industry was a first in Turkey.

As of 2022, we are very happy to reach more than 4,000 young people with 149 bootcamps in more than 75 cities; in addition, with our new programs, we will be supporting our participants who are studying in the early terms of universities.

Together with many more young people, we will continue to make the world a better place!

Alperen Altın

Kodluyoruz Jr. Stajyeri

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencisi olan Alperen’in yazılıma olan ilgisi onu Kodluyoruz topluluğuna bağladı. Becerilerini geliştirmek için dahil olduğu Hi-Kod atölyesi mezuniyetinden sonra Kodluyoruz ekibine stajyer olarak dahil oldu. Topluluğa dair işler gerçekleştirmenin kendisini mutlu edeceğini ve daha başarılı olacağını düşündüğünden bu alana yoğunlaştı.

Burak Akbulut

Proje Öncüsü

Kodluyoruz’da Proje Öncüsü olan Burak, 2020’de Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Toplumda değer yaratan projelerde gönüllülük yaptı. Şu anda çocukların ve gençlerin yazılım öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Defne Karakoç

İş Geliştirme Sorumlusu

Defne, 2021 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Sivil topluma olan ilgisi lise ve üniversite yıllarında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştığı dönemlerde başladı ve mezuniyetiyle birlikte Gıda Kurtarma Derneği’nde profesyonel olarak devam etti. Defne bugün Kodluyoruz’da İş Geliştirme Sorumlusu olarak çalışıyor.

Ebru Başdemir Pehlivan

Bilgisayar Bilimleri Uzmanı

Namık Kemal Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği bölümünden mezun olan Ebru, aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. Makine firmalarında mühendis olarak çalıştı. Kodlama ve Robotik eğitimleri alarak kendisini geliştirmeye başladı. Birçok kolejde kodlama ve robotik öğretmenliği yaptı. FLL turnuvalarında takım koçluğu yaptı. Şu anda Kodluyoruz’a Bilgisayar Bilimleri Eğitmeni olarak destek veriyor.

Ecem Çolak

Dijital Okuryazarlık Programları Yöneticisi

Kodluyoruz’a 2017 yılında katılan Ecem, Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve pedagojik formasyona sahip. Ayrıca ekibimizin en ‘gönüllü’ üyesi. 2012’den bu yana Bilim Kahramanları Derneği, TEGV gibi çeşitli STK’larda çocuklar için çalışıyor.

Esra Köylüoğlu

İzleme ve Değerlendirme Sorumlusu – Programlar Öncüsü

Çukurova Üniveristesi Bilgisayar Öğretmenliği ve Eğitim Teknolojisi Bölümünden yazılım ve eğitim psikolojisi bilgileri ile mezun olan Esra, üniversiteden bu yana çift kanatlı bir lider olmak için sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Mezun olduktan sonra 7 yıl köklü bir sivil toplum kuruluşunda İzleme ve Değerlendirme Sorumlusu olarak çalıştı ve şimdi Kodluyoruz ekibinde Türkiye’de global ölçekteki yazılımcılar yetiştirmek için heyecanla çalışıyor.

Ezgi Bali

Proje Öncüsü

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Ezgi Mersin Python&Angular Full Stack Web Development Bootcamp’inden mezun oldu. TEGV ve çeşitli STK’larda gönüllülük yaptı. Portekiz’de Erasmus yaparken Kodluyoruz’un Bootcamp Ekibinde çalışmaya başlayan Ezgi, şu anda 18+ programlarda Proje Öncülüğü yaparak kadınların teknoloji ve yazılım sektörüne daha fazla dahil edilmesi gerektiğini savunuyor.

Faruk Dinçer

Programlar Öncüsü

Bursa Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinden mezun olan Faruk, İşletme bölümünden ÇAP yaptı. YBS Bölüm topluluğunun kurulmasına öncülük etti ve bir dönem başkanlık görevini üstlendi. GDG Bursa ekibinin kurulmasında etkin rol oynadı ve Organizasyon Ekip Lideri olarak görev aldı. Şimdi ise tüm bilgi birikimiyle Kodluyoruz’da 18+ programları Programlar Öncüsü olarak ekibe destek oluyor.

Gökçe Deniz Karademir

Kurumsal İletişim Sorumlusu

Deniz, Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu. Sanat ve Tasarıma olan yoğun ilgisinden dolayı alanından keskin bir dönüş yapıp kariyerine Kodluyoruz’da Dijital Medya/Grafik Tasarım Stajyeri olarak başladı. Şu an ise serüvenine Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak devam ediyor, ayrıca Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 2022 Katılımcısı. Renkleri ve duyguları fark edebilmenin hayatı değiştirdiğini iddia eden Deniz, tahmin edebileceğiniz üzere tam bir anime fanı….:’)

İrem Urfalıoğlu

Proje Öncüsü

İrem, Gazi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde farklı topluluklarda ve sivil toplum kuruluşlarında yer alarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptı. Şimdi AHBV Üniversitesinde sosyoloji alanında yüksek lisans yapıyor.

Müşerref Özkan

Veri Bilimi Atölye Sağlayıcısı

Hi-Kod Veri Bilimi Atölye Sağlayıcısı

Nur Arslan

Etkinlik Uzman Yardımcısı

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra İlk Fırsat programı sayesinde Kodluyoruz ailesinin bir parçası oldu. Üniversite hayatında bir çok kulüplerde, sivil toplum kuruluşlarında aktif rol aldı ve başkanlık yapma fırsatına sahip oldu. Şu anda Kodluyoruz’da Etkinlik Uzman Yardımcısı olarak ekibe destek veriyor.

Sena Durmuş

Front-End Atölye Sağlayıcısı

Hi-Kod Front-End Atölye Sağlayıcısı

Sinem Keser

Finans Uzmanı

Sinem, Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nden 2014 yılında mezun olmuştur. Özel sektörde farklı birimlerde çalışma deneyimi kazandıktan sonra muhasebe-finans üzerine kariyerini yönlendirip, bu alanda devam etme kararı almıştır. Haziran 2022’den bu yana Kodluyoruz ekibinde yer almaktadır. Sahaflarda dolaşıp, plak koleksiyonuna yeni parçalar eklemek en sevdiği hobisidir.

Zeynep Basmacı

CEO

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra farklı tasarım ofislerinde çalıştı. Çocukların bakış açısını incelemekten çok keyif aldığı için eğitim sektöründe projeler tasarlamaya başladı; yaz kampları koordinatörlüğü ve proje danışmanlığı yaptı. İlgi alanlarının başında aikido ve çocuk edebiyatı geliyor. Çocukların ve gençlerin farklı beceriler geliştirerek donanmalarına destek olmak için çalışmalarına devam ediyor.

Büşra Koçak

Bootcamp Stajyer

Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi olan Büşra’nın yazılıma olan ilgisi sayesinde yolları Kodluyoruz ile kesişti. Hayat boyu, değişen dünyamızın getirilerine esneklik sağlamayı ve uyumu yakalamayı amaç edinerek şu anda Kodluyoruz Ekibinde Bootcamp Stajyeri olarak görev almaya devam ediyor.

Berat Kjamili

ODTÜ Ekonomi ve University of San Diego, Leadership Institute mezunu olan Berat, hackathonlar düzenleyen Migport sosyal girişiminin kurucusudur. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kullanıcısı olan iki göç yönetimi servisinin kuruluşunda yer aldı. Berat 25’in üzerinde ödül kazandı ve 15 kitap bölümü yayınladı. San Diego Üniversitesi ve Rutgers Üniversitesi’nde eğitmenlik ve koordinatörlük yapıyor. 2018 yılında, ABD Alman Marshall Fonu ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiyeyi temsilen Genç Transatlantik İnovasyon Liderleri İnisiyatifi fellowu seçildi.

Onur Ünver

Aykut İbrişim

Başar Başaran

Kariyerine McKinsey & Company’de farklı kurumlar için yönetim danışmanlığı yaparak başlayan Başar, burada eğitim teknolojileri ve teknoloji eğitimi üzerine kalkınma planları üzerinde çalışarak alana adım attı. Kunduz’dan önce Doğan Holding’de eğitim sektöründeki farklı yatırım fırsatlarını değerlendirme ve sektörü daha yakından tanıma şansı elde etti. Başar, Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği’nde lisansını ve Stanford Üniversitesi’nde MBA ve Eğitim yüksek lisanslarını tamamladı.

Join Us!

We are a team that is very excited about our contributions to the technology sector and the lives of young people, and we grow together while doing so. We have many dreams, and we need passionate teammates to make them come true!

To see the impact of Kodluyoruz, read our 2019 annual report here.